Tükör a Malomban

Tukor_cim

Az ezredforduló éveiben, 1999-től kezdődően modern művészeti központtá nemesedett XIX. századi szentendrei fűrészmalom adott otthont 2024. október 17. és december 1. között a Magyar Művészeti Akadémia Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozata köztestületi tagjai kiállításának. Az épület régi-új hangulatú és változatos építészeti terei eleve inspirálóak igényes kiállítások rendezésére, valamint a MűvészetMalom összművészeti rendezvényei alapján méltán tartják közép-európai jelentőségű kortárs művészeti központnak és Magyarország harmadik kiállítóhelyének.

Noha a korábbi években inkább jelentős képzőművészeti tárlatokat rendeztek a Malomban, a Ferenczi Múzeumi Központ megkeresésünkre szívesen vállalta, hogy egy ipar- és tervezőművész-kiállítás megvalósításában partnerként dolgozzunk együtt. Szentendre Város Önkormányzata pedig a kiállítás jelentős támogatójaként állt mellénk, nem titkoltan bízva abban, hogy a MűvészetMalom a jövőben más akadémiai kiállításoknak is otthona lehet, illetve az iparművészeti kiállítások iránt tapasztalt természetes igényt a műfajok arányos és méltó szerepeltetésével kívánja bemutatni a jövőben.
Kiállításunkat MESTERMŰVEK címmel hirdettük meg, invitálva tagozati köztestületi művésztársainkat, hogy legyenek minél nagyobb számban kiállítók, éljünk az ötévenkénti bemutatkozási lehetőséggel. Szalonkiállításra hívtuk kollégáinkat, vagyis sem tematikában, sem üzenetben, sem műfajban, sem anyaghasználatban vagy választott technikában nem korlátoztuk a részvételi feltételeket. Egyetlen kívánalom az volt, hogy a kiállításra szánt mestermunkáik az elmúlt öt évből származzanak.

Köztestületi tagságunk köréből 59, magas művészeti díjjal elismert alkotó vállalta, hogy kiállít a csoportos tárlaton, és dolgozik annak sikeres megvalósításáért. Ennek eredménye az elmúlt öt év építészeti, textil, formatervezés-design, üveg, kerámia, ötvös és grafikus mestermunkáinak gazdag merítése, sokszínű tárlata. Beleértve a képző- és iparművészet közötti elmosódó, gyakran egymást átfedő műfajok jegyében született műveket, valamint belső késztetésre készült műalkotásokat.

A kiállítás megnyitóbeszédében Keppel Márton művészettörténész így fogalmazott:

Ezzel a kiállítással kurátortársaimmal, Tankó Judit és Lencsés Ida textilművészekkel arra törekedtünk, hogy az alkotók és a befogadók között párbeszédet kezdeményezzünk, és tükröt tartsunk magunk elé közösségként, illetve egyénenként az elmúlt öt év eredményeivel szembesítve magunkat.

Zsigmond Attila
formatervező iparművész, kurátor

A cikkben szereplő kiállítási enteriőrfotókat Lovas Hajnalka készítette.

Vélemény, hozzászólás?

Kiállítások, események
METATERRA

Jakobovits Márta, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának 80 éves jubileumi kerámiakiállításán művészetének autonóm kifejezése, a természet formavilága és ősi motívumai érhetők tetten. Calea Armatei Române 1/A, Oradea 410987, Románia

HATÁRTALAN KÁRPIT | MŰVÉSZET NŐI SZEMMEL

20 magyar kárpitművész és 3 olasz textilművész alkotásaiból álló kortárs kiállítás Rómában. Az alkotók tradicionális gobelintechnikával készült falikárpitokkal és experimentális textilekkel keresnek választ a jelenkor kihívásaira. Római Magyar Akadémia – Palazzo Falconieri Róma, Via Giulia 1.

Ezeket is olvassa el
nemez_cim

NEMEZ – Ami megváltoztatta a világot

Godollo_cim

A Gödöllői Iparművészeti Műhelyről

Szakralis_cim

Szakralitás az iparművészetben

lugossy_cim

Lugossy Mária szobrai Veszprémben