Titkos terek

Titkos_cim

A kiállítás valóban titkos térben bújt meg. A nem szokványos helyszínen fellelhető műegyüttes, egy zárt lakóház belső tereiben, az udvarban és a lépcsőházában kapott helyet. Ezért a bemutatott „craftskerámiákat” így csak az ott élők láthatták nap mint nap, vagy azok, akik előre egyeztetett időpontban, szakavatott tárlatvezetésre voltak kíváncsiak és közvetlen kapcsolatot kerestek a kiállító művésszel.
Aki megkereste a rejtőzködő tárlatot, a művésznő alkotásain túl az épület egyedi atmoszféráját is megérezhette.

A Bródy Sándor utca 32. szám alatt található épület története a 19. század második felére nyúlik vissza. Maga az utca a városrész egyik legkorábban épült területéhez tartozik. Budapest e része a pesti oldal egyik legpezsgőbb kerületében helyezkedik el, amelynek múltja gazdag kulturális és építészeti örökségben. Az épület egykori lakói és látogatói között számos jeles személyiség is megfordult. Az 1848-as szabadságharc honvédő katonáinak és hadifoglyainak özvegyei és árvái az „Úriasszonyok otthonában” leltek segítő támogatókra, többek között Majtényi Béla özvegye, Bittó Aranka, Damjanich János özvegye, Csernovics Emília személyében.

A ház építészeti stílusa hűen tükrözi a korszak eklektikus jellegét. A bejáratnál sárkányt formázó kerékvető és az ajtót díszítő faragott kariatida fogad bennünket. A lépcsőház, mely Szűcs Zsuzsanna kiállításának egyik helyszínéül szolgál különösen figyelemre méltó, hiszen megőrizte eredeti formáját és díszítéseit. Vörösmészkőből faragott lépcsők, terrazzó burkolattal díszített padlók, egyedi kovácsoltvas korlátok gazdagítják a belső teret. Felfedezhetünk még kerámiaszobrokat a függőfolyosó és a bejárati kapu boltíve felett is.

Szűcs Zsuzsanna művészete mindig is különleges kapcsolatban állt a térrel és a történelmi múlt rekontextualizálásával. A Bródy Sándor utca 32-ben rendezett kiállítása sem kivétel.
A magas hőfokon kiégetett „craftskerámia” installációk jellegzetes eleme az idő, amely a kiválasztott környezetben és az épületben is tetten érhető. Az alkotások a lépcsőház egyedi adottságait használják ki, és párbeszédet folytatnak az épület múltjával.

Szűcs az adott tér atmoszféráját és történelmét ötvözi saját művészi látásmódjával, ami egy különleges élményt nyújt a látogatóknak. Az itt látható műveket számos történelmi múlttal rendelkező tér és természeti környezet fogadta már be, mégis minden alkalommal merőben más hatást kelt a mindig újabb darabokkal kiegészülő kiállítás. A hely és a tér sajátosságaitól függően változik a műtárgyak bemutatási módja, láthattuk már a természetben kiállítva a Trefort-kertben (2022), homokba elhelyezve a Füvészkertben (2017), vagy a levegőben, horganyzott drótokon függesztve, többek között olyan varázslatos helyeken, mint Harmónia Palota (2023).
Interiordesigner-szemmel nézve egy ilyen lehetőség az összehasonlításra különösen alkalmas. A geometriai alapokra épülő organikus plasztikák a lépcsőházban lebegve átértelmezik a teret. A lakóház lépcsőházának hétköznapi használata során már el is felejtődik a ház gazdag kulturális öröksége, már-már „láthatatlanok” maradnak építészeti értékei. A művésznő vallja, hogy az eleven tér tele van emberi tartalommal, érzelemmel, emlékkel, a közege ettől válik élővé. A tárlat ezt az elevenséget segíti előhívni. Számomra Szűcs Zsuzsanna műveinek különleges volta abban rejlik, hogy munkáival könnyedén, szinte észrevétlenül képes odavonzani a figyelmet a páratlan építészeti értékekre, miközben kerámiái között a fantáziánk is szárnyra kap. Azon kívül, hogy sajátos értelmezését láthatjuk egy tér újraéledésének, a jelen installáció a levitáció érzését is kelti bennem, de a megnyitón résztvevők asszociáltak madarakra, hulló falevelekre vagy a mélytengeri állatvilágra is.

A magas hőfokon égetett anyagokból, porcelánból és samottból készült műelemek színvilágukkal is egyediséget és egységet képeznek a térrel. Az alkotások színezése és márványos felületi hatásuk is jól harmonizál az időtlen építészeti elemekkel.
Szűcs Zsuzsanna iparművészeti tanulmányai mellett, műemlékvédelmi szakmérnök is, nem csoda tehát a művészeti kapcsolatkeresése az építészeti örökséggel. Szűcs Zsuzsanna kerámia szobrai és a kiválasztott helyszínek, egymás rétegeit megnyitva létesítenek kapcsolatot és közvetítenek üzenetet a látogatók számára.

A Bródy őszhöz kapcsolódó iparművészeti kiállítás szakmai program megvalósítását 2024. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

Kovács-Nagy Szilvia
interior designer

Főcím kép: Kiállítási enteriőr alulnézetben a földszintről látható függesztett kerámia szobrokkal: (bal fent) Ősképek I–IV.; (jobb lent) Szimmetria; egyedi, préselt, anyagában színezett 1260°C-on kiégetett samott; m: 30-55 cm, l: 75-110×30-89 cm (Fotó: Perényi László építész)

Vélemény, hozzászólás?

Kiállítások, események
REBBENÉS /70

Nagy Márta kerámiaművész kiállítása válogatás azokból a korábbi művekből, amelyeket a művész fontos mérföldkőnek tekint, miközben a jelenre és a mozgás könnyedségére fókuszál alkotásaival. 1111 Budapest, Bartók Béla út 32.

SCHRAMMEL ILLÚZIÓK & KARNEVÁL

Schrammel Imre keramikusművész eddig be nem mutatott papírkollázsai mellett kortárs öltözék- és jelmeztervező munkái tekinthetőek meg, amelyeket a művész porcelán karneváli figurái inspiráltak. 1051 Budapest, Vigadó tér 2. – földszint

BÁRÁNYLÁDA

Székely Judit textilművész különböző technikákkal kísérletezve bontakoztatja ki műveiben a „világszimbólum” töredékeit. Hagyomány és modernitás egyszerre van jelen a falikárpitokon. A kiállítás előzetes bejelentkezés után tekinthető meg. 1085 Budapest, Üllői út 26. 1. em. 108.

PLAKÁTOK NYELVÉN

Gyárfás Gábor grafikusművész 70-es és 80-as években megjelent plakátjaiból és az utóbbi évek kulturális posztereiből tekinthető meg válogatás, a Nagy zeneszerzők portrésorozattól kezdve a Privát Plakát korszakon keresztül a Plakát Társaság tagjaként készített munkákig. 1036 Budapest, Kiskorona utca 7.

KELECSÉNYI CSILLA KIÁLLÍTÁSA

A kiállítás az elmúlt 25 év alkotásait tárja a közönség elé, három kategóriába rendezve: hímzések és varrott kollázsok, asszamblázsok és kollázsok, valamint festmények. A művekben a belső világ feltárása mellett a természet, az urbánus környezet felfedezése is fontos szerepet kap. 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.

ASZTRÁL MÍTOSZOK

Keresztes Dóra grafikusművész, animációs-filmrendező kiállításán vonalakban és színekben népdalaink, balladáink és népköltésünk világa elevenedik meg. 2000 Szentendre, Anna utca 16.

7. GLASSPRING – ÜVEGÁLMOK – LÁTOMÁSOK

A kortárs üvegművészet tavaszi tárlata misztikus környezetben várja a látogatókat, ahol a homályból előtűnő alkotások álomszerű látomásként kelnek életre, bemutatva a műfaj mestereit és fiatal tehetségeit. 1028 Budapest, Templom utca 2-10.

Ezeket is olvassa el
Anyagok_cim

Az anyagok bűvöletében

Voros_cim

A modern magyar falikárpit úttörői

Letben_cim

Létben bolyongás

Tuz_cim

A tűz művészete