Eventuell 30

Eventuell_cim
Az Eventuell egy nyitott, önszerveződő, egyéni utakat járó tervezőkből álló alkotóközösség és egyben tervezői showroom, ahol minőségi textileket és azokból készült darabokat, ékszereket kínálnak az érdeklődőknek, de egy olyan platform is, ahol az összművészetiség jegyében rendszeresen rendezünk kiállításokat és társművészeti programokat. A jubileumi kiállítássorozat alkalmával a galéria jelenlegi és egykori tagjainak munkáit mutatjuk be. Elsőként textilművészek, majd a második tárlaton ékszertervezők munkái lesznek láthatók.

Az Eventuell egyik alapítójaként nehéz feladatra vállalkoztam, amikor főszerkesztői felkérésre elvállaltam, hogy röviden összefoglalom a három évtized történetét.
A galériában bemutatott textilek, tárgyak egyedi és kis szériás alkotások. Mindannyiukra jellemző a kreatív anyaghasználat, anyagtársítás, az organikus szemléletmód, közülünk többen a különböző tradicionális technikák felhasználásával, és azok mai korra jellemző átírásával készítjük a darabjainkat.

A galéria létrejötte részben a korábbi szakmai együttműködéseknek köszönhető. A ‘80-as években az Iparművészeti Főiskolán frissen végzett osztálytársaimmal közösen alapítottuk az Okker Studiót, melynek fő profilja a divattervezés volt. A stúdió többek között Munkácsi Gábor és Szabó Zsuzsi textiltervezők egyedi anyagaiból dolgozott. Ez a szakmai kapcsolat volt az egyik kiindulópont, majd az Iparművészeti Múzeumban 1994-ben Vámos-Lovay Zsuzsa által rendezett Műhelysarok című kiállítás, melyen Munkácsi Gábor, Szabó Zsuzsi és én (Szigeti Szilvia) állítottunk ki. Ezt követte a Magyar Divat Intézet igazgatóhelyettesének, dr. Csaba Annamáriának a meghívása a frankfurti Heimtextilre, ahol már Kónya Kingával kiegészült alkotóközösségként többször szerepeltünk.
A névválasztás az 1994-es berlini Deco In vásár alkalmával történt. Az Eventuell név több nyelvben azt jelenti, hogy esetleg, talán. A szó jól illusztrálja a spontán rátalálás lehetőségét, annak pozitív hatását.
A közös kiállításokat követően hamar megfogalmazódott az igény egy közös bemutatóterem megteremtésére. 1995 októberében a Belvárosban, a Nyáry Pál utca 7-ben nyílt meg a pincegalériánk, ugyanabban a Hild-házban, ahol a ház átépítése után, a 2003. évi átköltözésünk óta a Nyáry Pál utcára néző hangulatos, boltozatos terű galériában működünk.

A designszakmában különösen fontos az összefogás, hiszen a magyar viszonyok, az ipari háttér hiánya és a strukturális átalakulás, ezen belül a két világháború között még vezető szerepet játszott magyar textilipar drámai széthullása, a kreatív tervezők elé nagyon nehéz feladatokat állít. Kénytelenek vagyunk saját tudásunkra, az általunk kialakított lehetőségekre támaszkodva önállóan textileket és tárgyakat létrehozni, a kollekcióinkat bemutatni, menedzselni.
A kollekciófejlesztés a jelenlegi viszonyok között egyedi vagy kisszériás produktumokat eredményez, illetve gyári kivitelezések esetén – amíg volt gyár egyáltalán – a technológia által kötött, nagyobb mennyiségű kivitelezés miatt komoly összefogást igényel.
Ez utóbbi okán indítottam 2014-ben a TEXHIBITION című projektet, amely az Eventuell tagjain kívül szélesebb körű együttműködésre épül azzal a céllal, hogy közösen kivitelezzünk és a fejlesztéseinket közösen mutassuk be, és keressük az értékesítési lehetőségeket. (Sajnos az utóbbi években egyre kevesebb gyártó maradt, így a továbbiakban kénytelenek leszünk a régióban további lehetőségeket keresni.) Nagyszerű érzés, hogy az egyre nehezebb körülmények ellenére, idén a FUGA Budapesti Építészeti Központban rendeztük a X. TEXHIBITION-t, amelyet ezúttal Reflexiók címmel az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivállal együttműködésben az összművészetiség jegyében tematikus kiállításként valósul meg 2025. január 9. és 19. között, jelentős lengyel részvétellel.

A bemutakozást illetően a TEXHIBITION projekten kívül fontos plattform a Radnóti Tamás és általam évente szervezett nemzetközi Határtalan design kiállítás, melynek keretében az Eventuell-tagok és a TEXHIBITION projektben résztvevő alkotók munkáiból is bemutatunk szűk válogatást.
Az Eventuell tagok a fentieken kívül is számtalan hazai és külföldi kiállításon, szakmai rendezvényen és szakvásáron vettünk részt, mint például a már a fent említett, a ‘90-es években az Iparművészeti Múzeumban rendezett Műhelysarok, a szintén általunk szervezett Textivál divat és textilkiállítások, a Lakástrend kiállítások, a 2000-s évek elején a frankfurti Heimtextil, a berlini Deco In, a haslachi Webemarkt kiállítsok.

Az évek során több új tag csatlakozott hozzánk, többször változott a csoport összetétele – az alapító tagokhoz – Kónya Kinga, Munkácsi Gábor, Szabó Zsuzsi és Szigeti Szilvia – később újabb alkotók is csatlakoztak, mint pl. Csíkszentmihályi Réka, Harmati Hedvig, Lőrincz V. Gabi, Páger Bernadett textilművészek.

A 2003. évi helyszínváltozás – mikor a pincegalériából az utcaszintre költözött a galéria – új műfajok bemutatásának igényét is felvetette. Ennek köszönhetően 2003 óta több kortárs ékszertervező is tagja volt az Eventuellnek, mint pl. Bodor Bernadett, Gera Noémi, Horányi Kinga, Király Fanni, Lenzsér-Mezei Kata, Majoros Kata, Máté Eszter, Lőrincz Réka, Vékony Fanni, Németh Orsolya és Rejka Erika keramikusművész, ötvös.
Az ékszertervezőkön kívül a Blue Paprika divattervező-páros, Pálffy Szilvia és Szűcs Teréz is több éven keresztül voltak Eventuell-tagok. Különleges, folk ihletésű denim kollekciójuk éveken keresztül jelentős sikertörténet volt.
Jelenleg Kesserű Andrea különleges táskái és egyedi designékszerei is gazdagítják a galéria tárgyegyüttesét.
Az Eventuell Galéria jelenlegi tagjai: Kónya Kinga, Munkácsi Gábor, Pájer Emília és Szigeti Szilvia textiltervezők, valamint Radnóti Tamás belsőépítész.
A jubileumi kiállításon a textiltervezők egy-egy iniciatív darabja szerepel.

Kónya Kinga – eredetileg szövöttanyagtervező. Az ipari háttér hiányában egyedi öltözékkiegészítőket, sálakat, sapkákat és különleges, finom kötött „ékszerkardigánokat”, egyedi design ékszereket köt. A jubileumi kiállításon a TEXHIBITION projekt keretén belül, az ASTE – Meritum Kft. által kivitelezett, a tervező „ujjlenyomatos” jacquard textiljét mutatjuk be.

Munkácsi Gábor különleges ikat textileket, stólákat sző, melyeket a kézzel festett vetülékfonalak beszövéséből adódóan elmosódott mintafoltok dekorativitása teszi egyedivé;
az Eventuell 30 keretében a közel száz darabos kollekcióból színes láncfonalakon szőtt két dekoratív darab szerepel.

Pájer Emília az Iparművészeti Főiskolán (ma MOME) sokunk tanára volt, a mai napig aktív alkotó, különleges egyedi, általa kézzel szövött nyüstös len és pamutfüggönyei, párnái, sálai és stólái szerepelnek a galéria kínálatában. A jubileumi tárlatra egy nagyon finom áttetsző, főleg a bordó és a piros árnyalatait felhasználó egyedi lenalkotást készített.

Szigeti Szilvia elsősorban nyomott textileket tervez. A technológiából adódó szabatos dekorativitás, harsány skandináv stílus, akvarell hatású motívumok és nagy mintaelemű kötött geometrikus minták egyaránt megtalálhatók az általa fejlesztett kollekcióban.
Ezúttal a Futuristic című kollekciójának egy digitálisan nyomtatott, geometrikus „circum rotátás” darabját láthatjuk.

Radnóti Tamás belsőépítész elsősorban a galéria kialakításában, a kiállítások rendezésében járul hozzá az Eventuell munkájához, de például BurART lámpája is megtalálható a kínálatban, amely organikus feszítőszerkezetével, a textiltervezők alkotásainak kiváló hordozója. Ezúttal is nélkülözhetelen volt a kreativitása, hiszen a viszonylag kis alapterületű térben 9 alkotó munkáit és az Eventuell történetének bemutatását kellett megoldania.

Kesserű Andrea időszakos kiállítóként van jelen a galériában különleges anyaghasználatú, többfunkciós applikált kiegészítőkkel gazdagított egyedi táskáival és design ékszerkollekciójával. Utóbbi különleges érdekessége, hogy a plexi ékszerek dekorációja sok esetben a 22 éves Down-szindrómás fia őszinte rajzaiból áll.
A jubileumi kiállításon a galéria korábbi állandó tagjai is részt vesznek.

Csíkszentmihályi Réka szövöttanyag-tervező, sajátos karakterű, sokszor art decoba hajló geometrikus minták jellemzik a jacquard textiljeit és egyedi faliképeit. Ezúttal a TEXHIBITION projekt keretén belül, az ASTE Meritum Kft. által kivitelezett, négyzetrácsba komponált narancs-bordó op-art mintás jacquard textiljét mutatjuk be.

Harmati Hedvig szövöttanyag-tervező, egyedi ún. zseniliaszöveteket, nyüstös- és folklór ihletésű, jacquart textileket, dekoratív ágytakarókat, párnákat készít. A tárlaton a matyó minták által inspirált mintasálat mutatjuk be, amely jó példája a tradicionális motívumok mai korra adaptálható átírásának.

Páger Bernadett szövöttanyag-tervező. Egyedi, a design és képzőművészet határán létrehozott falikárpitok, jacquard és különleges experimentális textilek alkotása fűződik a nevéhez. A kiállítás egyik legmeghatározóbb darabja az egyedi piros kézi szövött, csomózott ryijy falikárpit.

Szabó Zsuzsi szintén szövöttanyag-tervező, sokrétű kollekciót fejleszt, melyben a jacquard anyagok, struktúrált és hímzett lakástextilek, függönyök, terítékek egyaránt szerepelnek.
Lakástextiljei számtalan lakást és középületet díszítenek. A tárlaton a Csárda Tex Kft. által kivitelezett, natúr „firkamintás” jacquard textiljét mutatjuk be.

Immár hagyomány, hogy pályakezdő textiltervezők munkái is szerepelnek a galéria kiállításain. Ezúttal Keresztes Nóra MOME MA-hallgató egyedi szövött textiljét láthatja a közönség. A BA-diplomára készült, kézzel szövött darab a székely népviseletet, ezen belül pedig a gyergyói-széki népviselethez készült kézzel szövött textilek sajátosságait idézi.

Az Eventuell Galéria kiállításait 1994 óta jómagam, Szigeti Szilvia és Radnóti Tamás szervezzük. Néhány szó magunkról: mindketten a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végeztünk, a stuttgarti Akademie Schloss Solitude ösztöndíjasai voltunk (1990–92), ahol én 2012 és 2020 között kuratóriumi tagja voltam, ami nagyon meghatározó tapasztalat volt a számomra. Tervezői munkánk során több hazai és nemzetközi kiállításon vettünk részt, a tevékenységünket jó néhány szakmai elismeréssel jutalmazták, mint pl. többek között Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíj, a Magyar Formatervezési Díj, Design Management Díj és Ferenczy Noémi-díj. Közel 300 magyar és nemzetközi esemény szervezése fűződik a nevünkhöz, és az eltelt évek során majd 4000 tervezővel és társművésszel dolgoztunk együtt.
Nevünkhöz fűződnek a ‘90-es évek TEXTIVÁL divat- és textilkiállításai a Margitszigeti Szabadtéri Színházban és a Műcsarnokban, valamint az Iparművészeti Múzeum BútoroSOKK avantgard bútorkiállítása, illetve 2004 óta a Határtalan design / Design without borders kiállítások szervezése korábban a Műcsarnokban, az Új Budapest Galériában (Bálna) és a Kiscelli Múzeumban.

Az Eventuell Galériában rendezett kiállítások alkalmával több száz alkotó, főleg kortárs és pályakezdő, magyar és külföldi designer, iparművész, társművész munkáit mutattuk be. Az általunk szervezett tárlatokon olyan neves nemzetközi textil brandek és alkotók munkáit is láthatta a közönség, mint a Marimekko, a Fiber Art Sweden, az amerikai Diane Kappa, a finn Maria Riviera-Pessi, a szlovák Guapa, a román Half Drop; vagy pl. a BurArt projekt, melynek keretében Radnóti Tamás által tervezett lámpakonstrukcióra 10 neves grafikus, többek között Roskó Gábor, Gerhes Gábor, Tóth Avanti Péter készített lámpahuzatot. A fentieken kívül, olyan meghatározó magyar alkotók munkáit is kiállítottuk, mint a francia gobelinszövés doyenje, Rónai Éva; vagy a csoportos kiállítások alkalmával, mint pl. a Black Out címmel több textiltervező; Guapa (SK), Kass Eszter, Kónya Kinga, Ruttka Andrea, Ottlik Júlia, Szigeti Szilvia harsány kollekcióját mutattuk be.

Komoly szerepet kaptak a kortárs ékszerkiállítások is, többek között az ún. Encounters tárlatok, melyek során a magyar tervezőkön kívül cseh, német, lengyel, spanyol, szlovák és ukrán ékszertervezők is bemutatkoztak.
Jelentős bútorkiállításoknak is otthont adott a galéria, ezek közül pl. a Subject című kiállítás, melyen Helena Dařbujánová, Fogarasi Demeter, Veronika Paluchová állítottak ki; meghatározók voltak a divatbemutatók és divat és textilkiállítások, mint pl. a galéria udvarán rendezett MiniTextivál, amely a ‘90-es években rendezett TEXTIVÁL című divat- és textilkiállítások szerves folytatása volt.
Az összművészetiség jegyében pedig számtalan társművészeti program, koncertek, filmvetítések és felolvasások is gazdagítják az Eventuell programját. Olyan jelentős zenészek is felléptek az Eventuellben, mint Dresch Mihály, Grencsó István, Kertész György gordonkaművészek (Budapesti Fesztiválzenekar) és Krulik Eszter hegedűművész.

Az Eventuell Galéria korábbi jubileumi kiállításait a Vigadóban és a Millenárison rendeztük meg, utóbbi a 10. jubileum tiszteletére 20 alkotó munkáját mutatta be rendhagyó tárlat keretében, ahol közel 150 alkotást láthatott a közönség.
A jubileumi kiállítássorozat keretében december 5. és 20. között soron következő kiállításunk alkalmával az Eventuell korábbi ékszertervezőinek és vendégkiállítóinak munkáit, valamint Konsánszky Dóra divattervező és Horn Enikő különleges táskáit mutatjuk be.

Szigeti Szilvia
textil designer

Vélemény, hozzászólás?

Kiállítások, események
KIGUBÓZVA

Földi Kinga textilművész hernyóselyem szobrai azokról az élményekről mesélnek, amikor az ember a biztonságot nyújtó régi burkát, vagyis állapotát hagyja el, ami szorongást és izgalmat hoz, de egyben egy szebb életforma születésével jár. 1111 Budapest, Bartók Béla út 32.

A TŰZ MŰVÉSZETE

A török hatások a magyar üveg- és kerámiaművészetben című kiállítás a Török-Magyar Kulturális Évad kiemelt isztambuli zárórendezvénye, melyet Törökország egyik legnagyobb múzeumában, a Török és Iszlám Művészetek Múzeumában mutatnak be. At Meydani Cad. No:12, 34122 Sultanahmet / Isztambul

METATERRA

Jakobovits Márta, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának 80 éves jubileumi kerámiakiállításán művészetének autonóm kifejezése, a természet formavilága és ősi motívumai érhetők tetten. Calea Armatei Române 1/A, Oradea 410987, Románia

Ezeket is olvassa el
Eventuell_cim

Eventuell 30

Mindig_cim

„Mindig fölfeslik valahol”

Titkos_cim

Titkos terek

Vodkaspohar_cim2

Három ezüst vodkáspohár