Tanulmánytervek: több mint grafikai tervek

Tanulmanytervek_cim

Alkotásaiban az építészeti, geometrikus formanyelv mellett visszatérő témája a nemzeti kötődés, a magyar és az egyetemes kultúra és történelem iránti tisztelet, így a polgári értékek domináns szerephez jutnak. Felfogásában a l’art pour l’art üres halmaz, nonexistent fogalom, ugyanis maga a szépre törekvés a cél, amely sosem öncél, hiszen értő, művelt közeg nélkül a művészet természetesen funkcióját veszti.
A művészetet ennek megfelelően el kell adni, kívánatossá, vonzóvá kell tenni. De itt ne gondoljunk semmilyen profánságra, épp ellenkezőleg: szemlélete hűvös, távolságtartó és kérlelhetetlen profizmust jelent. Ennek eredője „sub rosa” nyilván a család emlékezetében is megvan, mondjuk úgy: magasra lett téve a mérce. Dédapja Kauser József építész, akinek neve több Monarchia-kori épület mellett arról fémjelzett, hogy Ybl Miklós halála után rábízták a budapesti Szent István Bazilika befejezését. Még korábbi ősei Elzász-Lotaringiából jöttek Magyarországra és kőfaragók voltak, templomokat építettek. Ez a komoly szellemi örökség, hagyomány a teljes pályája során nyomon követhető: a geometrikus formák, a körző, a kupola visszatérő toposzok alkotásaiban.

Eredetileg építészmérnök szeretett volna lenni, és a szülei is mindvégig annak szánták, azonban a matematikával és a fizikával való hűvös és távolságtartó viszonya miatt ez a terv meghiúsult. Felsmann Tamást lenyűgözi az építőművészet, amely nem csupán praktikus szükségleteket elégít ki, hanem esztétikai és kulturális értékeket is kifejez.
Az építészet az egyik legösszetettebb emberi tevékenység, hiszen egyszerre tudomány, művészet, a létfenntartást biztosító ágazat és gazdasági tényező is.
Csodálattal töltik el az építészek rajzai, Schickedanz Albert akvarelljei, Pecz Samu templomtervei, Ybl Miklós szubtilis vázlatai. Szándékosan nem építészeti rajzról beszélek, mert nem csupán a műszaki tartalmat megjelenítő ábrázolásmód a lényeges, sőt, nem elsősorban az. A szellem fogalma jelenik meg a rajzokban. Ez a génjeiben hordozott szellemi örökség ölt testet folyamatosan készített rajzvázlataiban, tanulmányterveiben, melyek az asztalfiókba kerülnek vagy szerencsés esetben felhasználásra. Így történt a 2015-18 körül elkezdett Architectural Heritage grafikai programsorozattal, amely a Danubius Zrt. felkérésére készült el később a Hotel Hilton részére. Az Architectural Heritage című, több, mint kétszáz alkotását a szálloda különböző tereiben, szobáiban, illetve folyosóin helyezték el. Rendkívüli munkaigényességük és volumenük miatt a képek elkészítése több, mint négy évig tartott.

A sorozat Budapest építészeti arculatát, leginkább eklektikus építészeti megoldásait, illetve a városkép legnagyobb építészeinek (Ybl Miklós, Schickedanz Albert, Hauszmann Alajos, Alpár Ignác, Kauser József) rajzait idézi meg.
Ennek szerves folytatása a most először bemutatásra kerülő Basilica Minor tanulmánytervének képei, melyekben a szakrális építészet legtökéletesebb alkotásaival, a katolikus egyház és az európai kultúrkör épített emlékeivel foglalkozik. Megjelennek azok attribútumai: a tornyok és kupolák, az ion, a korinthoszi oszlopfők, oszloprendek, kannelúrák, triglifek, metopék, a ruganyos csigavonalú voluták, ácsolt és épített szerkezetek. Kiemelt szerepet kapnak a harangok és a haranglábak, mivel harangtornyokban megkondított harangok hívták, hívják össze a hívőket a szertartásokra, és jelzik az idő múlását, fejeznek ki közös örömöt vagy gyászt. A másik, Basilica Maior No.1–3. (Architectural Heritage) sorozatában rejlő fogalmat, az emberi szellem kiterjesztett terét és a technikai bravúrt értékelte nagydíjra a nemzetközi zsűri a magyar művészi grafika legnagyobb seregszemléjén, a Miskolci Grafikai Triennálén.

Felsmann Tamás – talán másokkal ellentétben – élvezi a különböző pályázatokon való részvételt, mivel a tematikus pályázatokat egyfajta tervezőgrafikai feladatnak fogja fel, ahol a megadott témára kell megfelelő „választ” adni.
Erre példa az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus tiszteletére 2021-ben meghirdetett, Vendégségben az Úrnál című képzőművészeti pályázat, melynek bírálóbizottsága a Celebratio Eucharistica (Pars pro toto No. I–VI.) című pályamunkáját érdemesnek tartotta az első díjra.

Az emeleten látható Celebratio Eucharistica (Pars pro toto No. I–VI.) grafikai sorozatának képi narratívája három különböző jelentéstartalommal bír:
A KEHELY: Eucharisztikus, liturgikus cselekmény szimbóluma és a szentmisében a felajánlott bort és Krisztus vérét tartalmazza.
A TÉR: A templom szent épület, amelyben a papság áldozati liturgiát végez, és elsősorban az Eucharisztia ünneplésének tere.
AZ IDŐ: A szakrális építészet gyakran megjelenített kiegészítő eleme az óra. A teológiai reflexió abból indul ki, hogy mivel a világ az időben teremtetett, időben zajlik az üdvösség története.

A művész alkotásaiban hosszasan elbíbelődik az apró, finom kis vonalstruktúrákkal, szereti őket egyenként megrajzolni, szövögetni, és mámoros boldogság tölti el, amikor belenagyíthat a részletekbe, amelyek szinte a végtelenségig cizellálhatók.
Ennek az aprólékos módszertannak az inspiráló előképeiként gondolhatunk például Piranesi vagy Canaletto vedutáira, esetleg Bernardo Bellotto néhány művére.

Sára Ernő
tervezőgrafikus

Főcím kép:
Celebratio Eucharistica (Pars Pro Toto No.5.) Tanulmányterv: E.A. épreuve d’artiste, digitális giclée nyomat; Hahnemühle Torchon papír, 285 gr; 100×100 cm; 2021. – Vendégségben az Úrnál című, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Világkongresszus tiszteletére rendezett pályázat és kiállítás I. díja (Forrás: Felsmann Tamás)

Fotók:

  1. Basilica Minor No.21. (Architectural Heritage) Tanulmányterv: E.A. épreuve d’artiste, digitális giclée nyomat; Hahnemühle Torchon papír, 285 gr; 100×150 cm; 2024 (Forrás: Felsmann Tamás)
  2. Basilica Minor No.47. (Architectural Heritage) Tanulmányterv: E.A. épreuve d’artiste, digitális giclée nyomat; Hahnemühle Torchon papír, 285 gr; 100×150 cm; 2024 (Forrás: Felsmann Tamás)
  3. Basilica Minor No.71. (Architectural Heritage) Tanulmányterv: E.A. épreuve d’artiste, digitális giclée nyomat; Hahnemühle Torchon papír, 285 gr; 100×150 cm; 2024 (Forrás: Felsmann Tamás)
  4. Basilica Minor No.19. (Architectural Heritage) Tanulmányterv: E.A. épreuve d’artiste, digitális giclée nyomat; Hahnemühle Torchon papír, 285 gr; 100×150 cm; 2024 (Forrás: Felsmann Tamás)
  5. Architectural Heritage No.2. (Fluctuat nec Mergitur) Tanulmányterv: E.A. épreuve d’artiste, digitális giclée nyomat; Hahnemühle Torchon papír, 285 gr; 100×100 cm; 2018. – XXI. Országos Tervezőgrafikai Biennále: Magyar Művészeti Akadémia fődíja; Miskolci Grafikai Triennálé: Emberi Erőforrások Minisztériumának Kovács Tamás-díja (Forrás: Felsmann Tamás)
  6. Basilica Maior No.2. (Architectural Heritage) Tanulmányterv: E.A. épreuve d’artiste, digitális giclée nyomat; Hahnemühle Torchon papír, 285 gr; 100×100 cm; 2021. – Miskolci Grafikai Triennálé: Grafikai Triennálé Nagydíja, Miskolc m. j. Város Önkormányzata Nagydíja (Forrás: Felsmann Tamás)

Vélemény, hozzászólás?

Kiállítások, események
KELECSÉNYI CSILLA KIÁLLÍTÁSA

A kiállítás az elmúlt 25 év alkotásait tárja a közönség elé, három kategóriába rendezve: hímzések és varrott kollázsok, asszamblázsok és kollázsok, valamint festmények. A művekben a belső világ feltárása mellett a természet, az urbánus környezet felfedezése is fontos szerepet kap. 6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.

ASZTRÁL MÍTOSZOK

Keresztes Dóra grafikusművész, animációs-filmrendező kiállításán vonalakban és színekben népdalaink, balladáink és népköltésünk világa elevenedik meg. 2000 Szentendre, Anna utca 16.

7. GLASSPRING – ÜVEGÁLMOK – LÁTOMÁSOK

A kortárs üvegművészet tavaszi tárlata misztikus környezetben várja a látogatókat, ahol a homályból előtűnő alkotások álomszerű látomásként kelnek életre, bemutatva a műfaj mestereit és fiatal tehetségeit. 1028 Budapest, Templom utca 2-10.

EMLÉKFORGÁCSOK

Bényi Eszter textilművész kiállítása során a múlt és az emlékezet szövetét tárja a látogatók elé, műveiben a személyes és kollektív emlékek finom rétegzettséggel jelennek meg. 1174 Budapest, Báthory u. 31.

ARCHITECTURAL HERITAGE (TANULMÁNYTERVEK)

Felsmann Tamás tervezőgrafikus felfogásában a szépre törekvés önmagában a cél, szemlélete távolságtartó és kérlelhetetlen profizmust jelent, alkotásaiban a geometrikus formák, a körző, a kupola visszatérő toposzok. 1122 Budapest, Városmajor utca 44.

LELKI KÖZLENDŐK A VALÓSÁGRÓL

Nagy Judit gobelinművész kiállítása az alkotás időtlen, intim folyamatát és annak érzéki mélységeit mutatja be. A művekben a színfrekvenciák, a csend és a kézi szövés lassú ritmusa spirituális érintéssé sűrűsödik. 3530 Miskolc, Rákóczi u. 2.

TEXTILREFLEXIÓK

Szigeti Szilvia textilművész kiállítása, amit az alkotó a rá jellemző összművészeti törekvéseinek újabb alkotásaként Bartók Béla 14 bagatell című zongoraciklusának inspirációjára készített. 1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 5.

Ezeket is olvassa el
Tanulmanytervek_cim

Tanulmánytervek: több mint grafikai tervek

Erzelmi_cim2

Érzelmi struktúrák

Ami_elmult_cim2

Ami elmúlt és ami megmaradt

Charlie_cim

Charlie angyalai