Textilreflexiók Bartókra

Textilreflexiok_cim

Szigeti Szilvia Ferenczy Noémi-díjas textilművész legújabb kiállítása Bartók Béla 14 bagatell című zongoraciklusának inspirációjára készült, a tárlat az alkotó karakteres összművészeti szemléletének újabb lenyomata.
A most bemutatásra kerülő kollekció a korábbi évek jelentős projektjeinek folytatásaként is értelmezhető, és újabb mérföldkövet jelent Szigeti Szilvia munkásságában a zeneművészet és a textilművészet szintézisének útján:
2020: Musica ricercata inspirációjú önálló textilsorozat
2023: Ligeti 100 eseménysorozat
2024: CentriFUGA kollekció
2025: Textilreflexiók

A művész így összegzi gondolatait a 14 bagatell textilsorozatról:
„A textilsorozat Bartók sokszínűségére rezonál, amely játékos geometriai formák felhasználásával, a ciklusra jellemzően néhol folklorisztikus jegyekre, néhol kifejezetten konstruktív kompozíciókra, néhol narratív elemekre épülően, analitikus módon illusztrálja az egyes tételeket, a zenemű hangulatának megfelelően hol hideg, hol meleg színsorokkal, ha kell, komplementer színösszeállításokkal, illetve néhány tétel esetében a zene hangulathoz illeszkedő harsány színvilággal.
A megvalósítás során kihasználtam a digitális nyomtatás lehetőségét, amely mind színhasználatban, mind raportméretben nagy szabadságot ad az alkotónak. A textilképek 60×280 cm méretűek, egymás mellett akár a zongorabillentyűk karcsúságára is asszociálhatnak. A sorozat stílusa szervesen illeszkedik az utóbbi évek kollekcióihoz, a korábbi FUTURISZTIC sorozatokhoz, azzal a nem titkolt céllal, hogy a diplomám óta eltelt negyven évet egy nagyobb volumenű kiállítással szeretném megünnepelni 2026-ban, és ez az utóbbi munkám egy tematikus sorozattal gazdagítja a korábbi két kollekciót.”

A kiállítás egy különleges zenefilmprojekt nyitányaként is szolgál, amelyet Kerényi Mihály rendez Radnóti Róza zongoraművész közreműködésével. A sorozat vizuális világa ennek az ősszel bemutatandó filmnek az első inspiratív állomása. A május 23-i interaktív tárlatvezetés során a látogatók bepillantást nyerhetnek a készülő film egy részletébe, miközben Radnóti Róza élő zongorajátékkal kísért vezetést tart, amit Szigeti Szilvia saját alkotói gondolataival egészít ki.
A mindössze öt napig látható tárlat 2025. május 20-án 18:00 órakor nyílik meg a FUGA Budapesti Építészeti Központban, a megnyitót Csomay Zsófia Ybl-díjas építész tartja. A kiállítás különlegessége, hogy a textileken túl a látogatók interaktív módon hallgathatják meg Bartók egyes tételeit, így egyszerre élhetik át a zene és a kép ötvözetének erőteljes hatását.
A FUGA-beli bemutató után a tervek szerint a sorozat több helyszínen – Budapesten, vidéken és külföldön is – látható lesz a Bartók Béla halálának 80. évfordulójához kapcsolódó eseménysorozat részeként.
A 14 bagatell zongoraciklus kortárs értelmezése ezúttal textilben született újjá – Szigeti Szilvia érzékeny, tudatos és minden részletében muzikalitást sugárzó alkotásain keresztül.

Vélemény, hozzászólás?

Kiállítások, események
LELKI KÖZLENDŐK A VALÓSÁGRÓL

Nagy Judit gobelinművész kiállítása az alkotás időtlen, intim folyamatát és annak érzéki mélységeit mutatja be. A művekben a színfrekvenciák, a csend és a kézi szövés lassú ritmusa spirituális érintéssé sűrűsödik. 3530 Miskolc, Rákóczi u. 2.

DERŰS VILÁG NYÁJAS LAKÓKKAL

Szávoszt Katalin keramikusművész önálló kiállításán a művek lírai hangvételű világot idéznek meg, amely egyszerre utal archaikus motívumokra és egyfajta belső harmóniára. 1036 Budapest, Kiskorona utca 7.

VILLANÁSOK

Ardai Ildikó textilművész munkáiban gyakran fedezhetők fel archaikus és népművészeti motívumok, amelyek a modern designnal keverednek, egyedi és letisztult formavilágot teremtve. A kiállításon szizál, gyapjú és vessző felhasználásával készült művek egyaránt láthatóak. 9700 Szombathely, Rákóczi Ferenc utca 12.

BELSŐ FORRÁS

Kovács Kála keramikusművész alkotásain keresztül a test, a lélek és az anyag határvidékei elevenednek meg egy különleges térben, ahol a véletlen találkozások is művészetté válhatnak. 1124 Budapest, Csörsz u. 18./ Sirály sétány

BELSŐÉPÍTÉSZET MOST

A kiállításon bemutatásra kerül a kortárs belsőépítészet legfrissebb tendenciái és szemlélete, tárlat izgalmas áttekintést kínál arról, hogyan formálják a teret a kortárs belsőépítészek. 1061 Budapest, Andrássy út 6.

FAL-ON

DeForma Csoport alkotóközösség nyolc tagja különleges térbeli elrendezéssel mutatja be a forma és tartalom határait feszegető porcelánból készült alkotásokat és természetvédelmi témájú installációkat. 2040 Budaörs, Clementis László utca 22.

Ezeket is olvassa el
Hogyan_cim

Hogyan szól egy grafika?

CAD_3_cim2

CAD/CAM 3. – modern hangszerészet

Filc_alap_42

NEMEZ 4.

Akit_egyszer_cim

Akit egyszer kiválasztott az üveg